Vláknina: další superfood

Vláknina obsažená především v ovoci, zelenině, celozrnném pečivu nebo luštěninách není jen prevencí proti zácpě, i když je v této souvislosti zmiňována nejčastěji. Vzhledem ke stravovacím návykům mnoha Čechů, jejichž jídelníčky neobsahují dostatečné množství výše zmíněných potravin, představuje vláknina jednu z největších stravovacích chyb a faktorů, které vedou k chronickým zdravotním potížím. Jedná se o další zapomenuté „superfood“.

Vláknina je sacharid

Náš protein obsahuje zhruba 7 g vlákniny v jedné porci. Protože je vláknina polysacharid, tedy složitý cukr, naše tělo ho na rozdíl od některých jiných býložravců nedokáže využít jako zdroj energie. Chybí nám totiž vhodné enzymy. Na první pohled se může zdát, že vysoký podíl sacharidů ve zdravém produktu není žádoucí. Je však třeba se podívat na jejich profil, původ a kvalitu. Vláknina jako druh sacharidu je naopak pro redukční diety velmi vhodná, protože přispívá ke správnému fungování střev – a to je zase nezbytné pro plnohodnotnou látkovou výměnu. Aby nebylo označení matoucí, uvádí se na etiketách výrobků vláknina samostatně, oddělená od ostatních, energeticky využitelných sacharidů. Ty se ještě dále dělí na cukry (oligosacharidy) a ostatní sacharidy, což jsou po odečtu polysacharidů (vlákniny) a oligosacharidů (tzv. „cukrů“) jednoduché monosacharidy. Mezi monosacharidy řadíme např. fruktózu, tedy ovocný cukr. Ten je samozřejmě v rozumné míře prospěšný, a to obzvláště po tréningu, kdy tělu ovoce dodá nejen rychlé sacharidy pro doplnění energie, ale i vitamíny a minerály pro kvalitnější regeneraci. EthicPower protein obsahuje takovýchto sacharidů 76 %.

Vláknina jako prevence před rakovinou

Vláknina má schopnost zbavovat střevo toxinů a dalších odpadních látek. Stolice obsahující vlákninu je více nabobtnaná, a tím je koncentrace toxinů nižší. Jak přesně vláknina rakovinu tlustého střeva a konečníku ovlivňuje, není dosud přesně známo. Podle studie z roku 1990 byl zaznamenán vyšší výskyt enzymů, které jsou schopny produkovat karcinogenní látky, u omnivorů (lidí, kteří jí i maso) než u vegetariánů. Jejich příjem vlákniny je díky vydatnému příjmu ovoce a zeleniny podstatně vyšší. Souvislost mezi vlákninou a nižším rizikem rakoviny tlustého střeva je podle této studie patrná v některých oblastech Afriky s vysokou konzumací vlákniny.

Příjem vlákniny s sebou přináší i podstatně nižší riziko srdečních onemocnění, včetně infarktu. Studie se zabývá vlákninou ze zeleniny, ovoce a obilovin a opět přináší jasné výsledky poukazující na pozitivní spojení vlákniny s prevencí proti infarktům. Podle Dr. Mercola toto riziko díky konzumaci vlákniny klesá až o 40 %. Každých 7 g vlákniny ve stravě navíc snižuje riziko mrtvice o 7 % (zdroj).

Dr. Mercol také uvádí lepší regulaci hladiny cukru v krvi jako další z benefitů vlákniny. Díky ní jsou sacharidy pomaleji absorbovány, a nedochází tak teoreticky k hyperglykemiím (vysoký obsah glukózy v krvi).

Vláknina bývá často doporučována v redukčních dietách. Způsobuje pocit plnosti, a tím snižuje potřebu jíst.

Některé studie uvádí také pozitivní vliv vlákniny na kožní choroby, akné nebo plísně. V souvislosti s regulací krevního cukru vláknina rovněž snižuje riziko ledvinových kamenů.

Kolik vlákniny?

Doporučená denní dávka se v jednotlivých státech liší. V Česku se uvádí 30 g. Je ovšem otázka, nakolik jsou doporučené hodnoty správné. Diabetikům se doporučuje konzumovat až 50 g. Většina české populace přitom nepřijímá ani 50 % těchto hodnot. Budeme-li se držet 30 g jako optimální hodnoty, pokryje jedna porce EthicPower asi 23 % doporučené denní dávky.

Pin It on Pinterest