Ananasový zázrak: bromelain


Ananas je u spousty lidí velmi oblíbené ovoce. I proto se mu někdy přezdívá královnou ovoce nebo darem od Boha. Se svou plnou chutí, kyselo-sladkým ovocným aroma nachází využití v mnoha typech pokrmů.

Spíše v pozadí však stojí fakt, že se jedná o extrémně zdravou potravinu. Ananas je velmi bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Kromě toho obsahuje vydatné množství enzymů.

Látky, které ananas obsahuje

  • vitamín C, E, B12
  • biotin
  • bromelin, již zmíněný enzym
  • karoteny
  • a další minerální látky

Historie ananasu

Koncem patnáctého století objevil ananas Kryštof Kolumbus. Z místa nálezu, karibského ostrova Guadeloupe, dnes patřícímu Francii, jej okamžitě nechal dopravit do Evropy. Námořníci si okamžitě všimli, že ananas dokáže zabránit kurdějím. To bylo přisuzováno právě vysokému obsahu vitamínu C.

Díky portugalské kolonizaci se ananas začal brzy pěstovat ve vzdálených zemích, např. na Filipínách. Zanedlouho se dostal i do Afriky a prakticky všude, kde jsou pro něj příhodné podmínky.

Oblasti, ve kterých se ananas hojně pěstuje. Zdroj obrázku: http://jungleshop.info

Původ ovoce

Ananas patří do čeledi broméliovitých, řádu lipnicotvarých rostlin. Rostlina dosahuje až jednoho metru a má spoustu velkých listů. Plod samotný je oválové formy, velký až 20 cm, v průměru kolem 15 cm. Dosahuje hmotnosti až 5 kg. Původní ananasová lokalita je pravděpodobně v jižní Americe na pomezí Brazílie a Argentiny.

Bromelain

Bromelain nebo taky bromelin je označení pro směs enzymů, které se nachází ve stonku rostliny. Tyto látky jsou dnes velmi zajímavé pro moderní průmysl a medicínu, neboť je bromelain peptidáza (někdy se označuje jako proteáza), a tá má schopnost štěpit bílkoviny.

Bromelain pomáhá odbourávat fibrin (krevní bílkovina), a působí tak protizánětlivě a pomáhá ředit krev. Nasazuje se tedy při onemocněních krevních tkání jako např. ateroskleróze (onemocnění v důsledku odkládání tuků na stěnách tepen). Bromelain je „čistič“, který stěny tuků zbavuje.

V potravinářském průmyslu se používá především k přípravě masa, uplatnění ale nachází v doplňcích stravy, které obsahují větší množství proteinu. EthicPower rostlinný shake obsahuje vedle bromelainu ii papain, proteázu, lipázu a další enzymy, které zajišťují bezproblémové a maximálně efektní trávení produktu.

Pin It on Pinterest